עבודת כפיים

טו בשבט הגיע, חג לאילנות – על העצים בגינה

ט"ו בשבט הגיע, חג לאילנות

על שתילי עצים, איך בוחרים עץ מתאים לגינה, באיזה גודל, איך שותלים ומשקים ועוד.

עצים בוגרים מהווים את השלד של הגן. בחירה נכונה ומיקום מתאים שלהם בגינה ילוו אותנו לאורך שנים ויפארו את הגן.

ראשית יש להחליט מהי מטרת העץ בגינה שלנו: צל מלא או חלקי, צל קייצי, פירות, הסתרה, מיסוך, עיצוב או סתם ליופי. חלק מהעצים עונים כמובן על כמה מטרות במקביל. ברגע שהחלטנו, יש לבחור את העץ המתאים, באמצעות קטלוגים או במשתלה. במשתלות מקצועיות ניתן להתייעץ עם מומחים בתחום, שיעזרו לנו בבחירת העץ המתאים. העץ צריך להתאים מבחינה אקלימית לאיזור המגורים שלנו, ולענות על המטרה או המטרות שהגדרנו. מומלץ לבחור במשתלה אמינה ואחראית אשר דואגת לרכוש את העצים ממשתלות גידול טובות או מגדלת בעצמה. חשוב להבין, שרוב המשתלות אינן מגדלות את השתילים אלא רוכשות אותן ממשתלות גידול, והללו נבדלות זו מזו בפרמטרים כגון התערובת בה נטועים השתילים, גודל השקיות, הטיפולים שהשתילים עוברים נגד מזיקים ומחלות, ועוד.

לקבלת צל מלא מעל איזור ישיבה, גזיבו, פרגולה וכדומה – נבחר עץ גדול המגיע לקוטר של 8-10 מטר וגובה מ – 10 מטרים ומעלה, שהוא ירוק עד, והעלווה שלו מכסה את השטח אותו רוצים להצל. במקרים רבים ממליצים במשתלות על פיקוסים למיניהם למטרה זו, אולם עצים אלו ידועים כבעייתיים מאוד בגינה הפרטית. עם השנים, הם מפתחים שורשים עיליים וארוכים אשר עלולים להרים תשתיות ומדרכות ואף לחדור לצנרת הביוב לאורכה. על כן אם יש לכם חצר גדולה, בה ניתן למקם עצים אלו במרחק רב מהבית של כמה עשרות מטרים – תוכלו להתברך מיתרונותיו הרבים של הפיקוס – צילו הרחב והעבות, אורך חייו הארוך בשנים והמראה שמשתבח עם הזמן. במשתלה מקצועית ימליצו לכם על העצים הנכונים והמתאימים לגינה הפרטית שלכם לאורך שנים כגון מילה ירוקת עד, מגנוליה גדולת פרחים, סוגים מסויימים של אלונים ועוד.

עצים שנותנים צל חלקי מתאים למקם מעל מדשאה, אזורי משחק ועוד. עצי צל חלקי יכולים להיות נשירים, דבר אשר יבטיח חדירת אור רבה לגינה בחורף. חדירת אור חשובה להתפתחות צמחייה חורפית בגינה שמתחת לעצים, למשל אם רוצים לשתול פקעות או פרחים עונתיים. עצים נשירים יכולים לתרום לנו צל במקומות הדורשים זאת בקיץ, כמו למשל מטבח עם חלונות חשופים, חדר שינה עם קיר דרומי, סלון עם חלונות גדולים ועוד. בתקופת החורף בה העצים יהיו בנשירה, נהנה מכל קרן שמש חמימה שתגיע למקומות אלו. למי שלא אוהב את עלי השלכת ורואה בהם לכלוך ומטרד, מומלץ לא לבחור בעצים נשירים. כמו כן חשוב לבחור בעץ המתאים בגודלו לגינה שלנו – עץ גדול מדי ידרוש גיזום מדי מספר חודשים. רוב העצים עם צל חלקי קטנים יותר מירוקי העד, ולכן עצי צל חלקי שאינם נשירים נמקם במקומות בהם לא ניתן לשתול עץ גדול מאוד כגון מעל חניה או מדשאה.

השאירו תגובה